среда, 25 апреля 2018 г.

: День пам'яті жертв геноциду вірмен в Османській імперії: сумні події сторічної давнини

24 квітня 2018 року минає 103 роки, коли в Османській імперії розпочалося масове нищення вірмен, через те, що ті не хотіли зректися національності і православної віри. Загинули 1,5 мільйона людей, ще мільйон – загубився світом. Тоді своїм домом чимало вірмен обрали нашу країну, зараз їх в Україні проживає 100 тисяч, і сьогодні, у вівторок, вони вшановують пам'ять своїх співвітчизників.

Малесті Пономаренко 83 роки. Вона народилася в Україні. 24 квітня по всій Османській імперії почалися масові арешти вірмен та депортація їх з прикордонних районів. Оскільки ті противилися примусовій асиміляції, адже для них це означало – прийняти іслам і забути свою історію. Для вірмен це було неприпустимо, адже територію Малої Азії вірмени заселили значно раніше за турок-османів.

Батько Малести про злочини проти їхнього народу розповісти їй не встиг. Парадокс, але відданого комуніста, що навіть доньку назвав іменем, яке складається з перших літер імен Маркса, Леніна та Сталіна, розстріляли як зрадника. Про масову втечу з турецького міста Ван дівчинці розповідала двоюрідна бабуся.

Розповідали, що вірменських дітей брали і при батьках в палаючу піч кидали і спалювали. Це було страшно,
– згадує жінка, батьки якої пережили геноцид, Малеста Пономаренко.

Близько мільйона вірмен втекли з Османської імперії. Проте, ще більшість відмовилася лишати домівку. Серед них і прабабуся Малести Максимівни. Їй тоді було 121 рік, і вона не хотіла помирати на чужині. Жодних згадок про свою найстаршу родичку сім'я Ашибашьян опісля знайти не змогла.

Тоді турки знищили 1,5 мільйона вірмен. Не жаліли ані малого, ані старого. Далі почали нищити церкви і цвинтарі. А вже за місяць, 24 травня 1915 року Велика Британія, Франція і Росія вперше в історії визнала масові вбивства вірмен злочином проти людяності.

На Черкащині, де проживає 2 тисячі вірмен, напередодні запаленими свічками виклали незабудку – символ геноциду вірмен. Саме безнаказаність цього злочину спровокувала масове нищення за національною ознакою в майбутньому.

Геноцид вірмен був першим геноцидом 20 століття, за ним був Голокост, тоді Голодомор, чому так? Бо організатори не відчувають відповідальності за це, а коли світова спільнота буде тиснути, щоб ця відповідальність їх настигла, можливо, ми уникнемо у майбутньому таких трагічних подій,
– наголосив голова Черкаської обласної вірменської громади "Арарат" Армен Акопян.

На тепер вбивсто вірмен геноцидом визнали Європейський Парламент, Рада Європи, Франція, Нідерланди, Італія, Греція, Польща, Швеція, Росія, Канада та ще 20 країн. Туреччина геноцид заперечує. Не визнають його – Азербайджан, Австрія, В'єтнам, Данія, а також Україна, де проживає понад 100 тисяч вірмен. І не в останню чергу через те, що Вірменія досі не визнає Голодомор – геноцидом українців. Зрозуміло, що Вірменія утримується такого кроку, бо не хочє псувати стосунки з Росією.

Комментариев нет:

Отправить комментарий